NLP ile Kadınları Etkilemek

NLP Teknikleri ile Kadınları Etkilemek

Aslında başlığı seçerken tereddüt ettim, “NLP Teknikleri ile Kadınları Etkilemek” ifadesi farklı yorumlanabilirdi. Şimdi NLP teknikleri konusunda uzmanlaşmış kişiler bu yazıyı gördüklerinde hayıflanbilirler. NLP gibi insan ilişkilerini derinden etkileyen bir konunun kadın-erkek ilişkilerinde adının geçmesi onları rahatsız edebilir. Bence gereksiz bir yaklaşım olur. Profesyonel iş hayatında koca koca CEO’lar, üst düzey şirket yöneticileri, profesörler başarıyı yakalamak için NLP Tekniklerinden faydanalabiliyorsa günlük hayattaki kadın – erkek ilişkilerini düzenlemek için herkes faydalanabilir.

nlp-ile-kadinlari-etkilemek

NLP’ye tam hakim olmayanların aklına hemen “hipnoz teknikleri” gelebilir. Ama ben bu yazımda hipnoz üzerinde durmayı düşünmüyorum. Hemen bir soru sorarak sohbeti bu soruya göre şekillendirelim.

Kadınlar Beni Anlamıyor Diyor musun?

Genel yaklaşım “Kadınları anlamıyorum” şeklindedir. Ben neden durup dururken bu soruyu sordum. Hemen izah edeyim.

Geçenlerde güzel özlü sözlerden birine denk geldim. “İlişkilerinizin başarısı iletişiminizin başarısına bağlıdır” ya da şöyle de söyleyebiliriz “ilişkilerinizin kalitesi, iletişim kalitesine bağlıdır”.

Kadın beni anlamıyor diye düşünüyorsan büyük ihtimalle iletişim kaliten düşük demektir. İletişim kalitesi deyince ilk etapta aklına hemen çarpıcı kelimeler, akıcı ve düzgün diksiyon gelmesin. Tabi ki bunlar etkilidir. Ama burada bahsettiğim iletişim gerçekten etkileşim içinde olmaktır.

Olayı kadın-erkek olarak indirgemeden önce insan iletişimi olarak ele alalım. Kendini ifade etmek senin kendini nasıl anlattığınla ilgili değildir. Karşındakinin seni anlayış biçimi ile doğrudan ilgilidir. Sen konuşurken karşındaki insan geçmiş tecrübeleri, deneyimleri ve 5 duyu organını kullanarak edindiği bilgiyi beyninde işler. Sonuç olarak karşı tarafta iki adet sen oluşur.

1- Karşındakinin gözleriyle gördüğü sen.

2- Tüm duyu organları ve deneyimleriyle beyninde canlandığı sen.

Karşındakine ne söylersen söyle kendini nasıl anlatırsan anlat doğru yere ulaşamayabilirsin. Aralarda bir yerde kaybolabilirsin. Çünkü karşındakinin anlama biçimi seninkinden farklı olabilir. İşte NLP düşünce sistemlerini geliştirerek karşındakinin algılama biçimini ortaya çıkararak doğrudan hedefe gitme yeteneği kazandırır.

“Ben kadınları anlamıyorum” ya da “Kadınlar beni anlamıyor” her ikisi de kadınların anlama şekillerini kavrayamadığını gösterir. İletişim kanalını açmak için frekansın tutması gerekir.

Radyo sinyallerini düşün. Havada yüzlerce radyo kanalının frekansı uçuşup duruyor. İnsan kulağının algılayamadığı düzeydeki frekansları doğal olarak duyamıyoruz. Bunun için bir radyoya ihtiyacımız var. Radyonun düğmesini çevirdiğimizde eğer ayar yapmamışsak cazır-cuzur sesten başka bir şey duyamayız. İşte karşımızdakinin anlama modelini bilmiyorsak karşımızdaki kadın da bizi aynen böyle “cazır-cuzur” şekilde duyacaktır. Ama radyomuzun ayar düğmesinden frekansı değiştirdiğimizde net bir kanal duymaya başlarız. Yani anlayışımızı değiştirdik. Artık karşımızdakinin bizi nasıl anladığını biliyoruz ve net bir şekilde her şeyi duyabiliriz. NLP teknikleri ile kadınları etkilemek de aynı prensibe dayanıyor.

Her radyo kanalının farklı frekansı vardır. İnsanların da anlama yetenekleri farklılık gösterir. İlişkinin düzeyi iletişim kalitesi ile belirlendiğine göre. Tanıştığın, konuştuğun kadının 5 duyu organıyla şekillendirdiği anlama yeteneğinin nasıl olduğunu keşfetmen gerekir. İşte az öce bahsettiğim koca koca iş adamları bu tekniği yönettikleri insanlar üzerinde kullanır. Diğer liderlik vasıfları, beden dili işaretleri, karizma gibi kavramları kullanarak başarıyı yakalar.

NLP, Beden Dili ve Kadınları Etkilemek

Sitede en sık karşılaştığım soruların başında “kızlarla ne konuşacağımı bilmiyorum, ne yapmam gerek” geliyor. Konuyla ilgili yazı yazmıştım, şu an bu konuda farklı şeyler söylemek istiyorum.

Eğer karşındaki kadınla nasıl anlaşabileceğini bilmiyorsan, yani onun seni nasıl anladığını çözmediysen aslında ne dediğinin pek bir önemi yok. Çok güzel şeyler de söylesen, edebi dil olarak döktürsen de beden dilinle desteklemediğin, anlama mekanizmasını çözmediğin sürece sadece “cızırtı” olarak kalacaksın.

NLP Tekniklerini kullanarak özel ve profesyonel yaşamındaki iletişimin kalitesini artırabilirsin. Atacağın adımlarla özgüven sahibi olacak, başardıkça başarıyı kendi içinde modelleyeceksin. NLP Teknikleri e-kitabı doğrudan kadınları etkilemek için hazırlanmış kitap değildir. Ama NLP sırlarını keşfettiğinde kadınlar dahil çevrendeki tüm insanları etkilemeyi başarabilirsin.

Aşağıda sana iki kitap tavsiye edeceğim. Bence “Sözel olmayan iletişim” ve “NLP Teknikleri” isimli kitapların ikisini de set halinde okumalısın. Bir yandan beden dili sinyallerini çözecek öte yandan karşındakilerin seni nasıl anladığını çözeceksin.

kadınları etkileme ve NLP Teknikleri

Benzer Konular:

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir