Kadın Dış Görünüşten mi, Davranışlardan mı Etkilenir?

Kadınları Etkileyen Hangisidir?

Facebook’ta “Kadınlar dış görünüşten mi yoksa erkeğin davranışlarından mı etkilenir?” sorusu üzerinden anket yapmıştım. Anket devam ediyor, eğer şu anki sonuçlar saçma geliyorsa oyunu kullanabilir ve oranları değiştirebilirsin.

Erkeklerin büyük açmazlarından biridir “Dış görünüş ve davranış” ikilemi.

Ben dilim döndüğünce kendi fikrimi paylaşmak istedim. Platform açık bir platform olduğundan bana katılmadığın yerler olursa sayfa altına yorum olarak bırakabilirsin. Senin de görüşlerini seve seve yayınlarım. Sonuçta erkek olarak kadınlar hakkında aynı fikirlere de sahip olabiliriz farklı açılardan da bakabiliriz.

Konumuzda iki tane başlık var;

 • Dış Görünüş
 • Davranış

Facebook üzerinde yaptığım ankete gelen yorumlarda seçeneklere 2 – 3 madde daha eklenmesini isteyenler oldu. Eklenmesi en çok istenen seçenekler;

 • Maddi Zenginlik
 • Sosyal Zenginlik  – Kültür

Maddi Zenginlik – Para

Anketime eklenmesi en çok istenen etken para oldu. Sanırım büyük bir çoğunluk kadınların tamamen paradan etkilendiğini düşünüyor. Bana kalırsa paranın etkisi diğerlerinin yanında en alt seviyelerde geziniyor.

Aslına bakılırsa paranın etkilediği kadın modelinin farklı hedefleri ve beklentileri olabilir. Buradan şu sonuç çıkmasın sakın “Paranın hiç etkisi yoktur!” demiyorum. Ancak para diğer etkenlerle birleştiğinde ve doğru kullanıldığında etkili olur.

Kendi kendine yetebilen, ihtiyaçlarını karşılayabilen, sosyal ve kültürel hayatındaki faaliyetlerini destekleyip kendisine hobiler edinebilen erkekler kadınlarını duygusal anlamda davranışlarla tatmin edebilirlerse paranın anlamlı olduğu konusunda hem fikirim. Yoksa sadece parası var diye erkeğe yaklaşan kadın modelinden bahsetmiyorum. Zaten o açıdan bakıldığında erkeğin kadın üzerindeki etkisinden bahsetmek mümkün olmayacaktır. Orada “Paranın kadın üzerindeki etkisinden” yani çıkar ilişkisinden bahsetmek mümkün olur. Benim amacım normal kadın – erkek ilişkilerindeki etkileyici faktörlerden bahsetmek. İşte bu yüzden de facebook üzerinde yaptığım ankette paraya yer vermedim.

Ufak hediyelerle sürpriz yapmak, sosyal etkinlikler için bilet almak, akşam yemeğine birlikte çıkabilmek, çiçek almak vb. gibi faaliyetler için de çok para gerekmediğini düşünüyorum. Yukarıda bahsettiğim durum zenginlik – çok parası olmakla ilgili. Eğer mesele kadını etkilemekse maddi değeri yüksek hediye ile o anda duygusal açıdan zengin hediye vermek arasında fark olmadığını düşünüyorum. Hediye illa ki maddi nitelik taşıyor olmak zorunda değil.

Sosyal Zenginlik – Kültür

Ekleyip eklememek konusunda kararsız kaldığım önerilerden biriydi. Ancak, kültür ve sosyal zenginliğin edinilen davranışlar sonucu oluştuğunu düşündüğüm için eklemekten vazgeçtim. “Davranış – Karakter” kadını daha çok etkiler seçeneğini işaretleyenler aslında bir bütünü seçmiş oluyorlar.

Hobiler, hoşlanılan aktiviteler, araştırmacı tarafın önde olması ya da spora olan ilgi (-futbol maçı seyretmekten bahsetmiyorum-) kültürü de beraberinde getiren davranış ve karakter özellikleri olarak sınıflandırılabilir.

Örneğin kitap okumak ve gündemi takip etmek kişilik özelliklerini geliştirir. Yine sitede bana gelen maillerden gördüğüm kadarıyla biz erkekler bu kitap okuma işini yanlış anlıyoruz. Aslında insanları da suçlayamam sağda solda “Kadınlar kitap okuyan erkeklerden hoşlanır” şeklinde yazılar okudukları için orada etkileyen olayın “Kitap okuyan erkek figürü” olduğunu düşünüyorlar. Tamam dolaylı olarak etkisi var kabul ediyorum. Ama bizim anladığımız anlamda “Kitap okuyan erkek çok seksi gözüktüğü” için ilgi duymuyorlar.

İlgi duyuyorlar çünkü;

 • Kitap okuyan erkeğin, duygusal açıdan gelişmiş olduğunu düşünüyorlar
 • Kitap okuyan erkeğin, kendisini rahatlıkla ifade edebileceğini düşünüyorlar
 • Kitap okuyan erkeğin, kendisine değer verdiğini ve özgüveninin yüksek olduğunu düşünüyorlar
 • Kitap okuyan erkeğin, sosyal ve kültürel olaylara duyarlı olduğunu düşünüyorlar

Gördüğün üzere kadınların düşünce ve duygu yolları bizim elimizdeki haritalardan farklı olarak şekilleniyor. Daha önceki bir yazımda “Kadın gibi düşünmek” dediğim için oldukça eleştiri almıştım.Olsun, fark etmez ben tekrarlamak istiyorum. Kadınlarla ilgili durumları incelerken ve sonuçlarını kestirmeye çalışırken erkek gibi düşünerek sonuç elde edilemez. Bu şekilde sonuç çıkarımı yapıldığında kendi sonucumuza ulaşmış oluruz. Ama emin ol ki kadının elde edeceği sonuç bambaşkadır. Onu tanıyarak ve genel kadın ruhunu göz önüne alarak çıkarım ya da sonucu öngörmeye çalışmak yanılgı payını azaltır. Dikkat et azaltır diyorum 🙂 %100 doğru sonuca ulaşmayı zaten bekleme.

Kadınlar da gizemi korumak ve arada oynanan flört oyununu devam ettirebilmek adına sana asla tam sonucu göstermezler. Ama öküzlük – adamlık arasındaki farkı da o arada attığın adımlar belli eder. Sen doğru sonuca ulaşmış olsan da sana “Evet, tam da buydu” şeklinde yorum gelmez. Bekleme o yorumu, ama içten içe sen kaleyi fethetmeye başlamışsındır.

Neyse bu anket üzerinden başlattığımız sohbet farklı yerlere gitmeye başladı. Ben tekrar konuya dönerek “Kadınlar dış görünüşten mi yoksa erkeğin davranışlarından mı etkilenir?” sorusuna cevap aramaya devam ediyorum.

Dış Görünüş

Ben yazıyı hazırlarken ankete katılanlar %75 oranında “Kadınlar dış görünüşten etkilenir” şeklinde oy kullanmışlar. Oylarını bu yönde kullananların %95’i erkek… Yani aslında erkekler kadınları etkileyen temel faktörün dış görünüş olduğunu düşünüyorlar.

Benim düşünceme göre de kadınları etkileyen birinci faktör “Dış görünüştür”. Dış görünüş başlığı altında acayip yakışıklı olmayı kastetmiyorum. Dış görünüşümüz, davranışlarımızla beraber çevremize bizim hakkımızda bilgiler verir. Erkeğe, şöyle göz ucuyla göz gezdiren kadın onun hakkında fikir sahibi olacak detayları hemen görür. O bilinçli olarak görmese bile bilinçaltı sinyalleri işlemeye devam eder.

Erkekle kadın arasındaki temel farklardan birisinin uzay görüşü ve odaklı görüş olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır. Kadınların arabayla geri giderken ya da park etmek için manevra yaparken zorlanmalarının temel sebebi uzay görüşlerinin zayıf olmasıdır. Buna karşılık, odaklı olarak baktıkları yönde erkeklere göre 16 kat daha fazla bilgi işleyebiliyorlar. Davranış başlığına geçtiğimizde “Beden Dili İşaretleri” üzerinde duracağım. Kadınların, beden dili sinyallerini okumak konusundaki avantajları işte bu farktan kaynaklanıyor.

“Dış görünüş kadını etkiler” olarak düşünmemin sebebi; İlk görüş – ilk izlenim etkisinden kaynaklanıyor. Sadece kadın – erkek ilişkisi olarak sınırlandırmadan olayı değerlendirirsek insanlar birbirleriyle tanıştıkları ilk anda karşısındaki kişi hakkında izlenim elde ederler. Ve daha sonra elde ettikleri çerçevenin içini doldurmaya başlarlar. Dış görünüş ilk izlenimin oluşumunda oldukça etkilidir.

 • Kıyafet
 • Aksesuarlar
 • Genel Öz bakım

Kıyafet

Kıyafet konusu tarz meselesidir. Şu kıyafet, bu kıyafete göre üstündür yaklaşımını kabul edemem. Yerine göre ve itinalı kıyafet seçimi her zaman kazanır. Giyilen kıyafetin taşınması da ayı bir konudur. Kıyafette temel özellikler; giydiğin yere göre giyinmek, temiz olmak, uyumlu giyinmek ve giydiğin kıyafeti taşımak olarak karşımıza çıkıyor.

Zengin gözükmek adına ya da başkasında güzel duruyor diye kendinle uyumlu olmayan kıyafetleri seçmek sadece aslını yaşatır. Aslında buna güncel dizilerden örnekler vermek mümkün. Çok fazla dizi seyrettiğimi söyleyemem ama gündemden uzak kalmamak için 3 saatlik dizilerin 5-10 dakikalık bölümlerine göz atıyorum. Meşhur yazlık dizilerden birinde Can karakterinin giyim tarzı oldukça farklı ve dizi karakterine yakışan şekilde giyiyor. Karakter taşlarını kıyafetiyle tamamlıyor. Aynı dizide bir başka oyuncu ismini hatırlayamadım şimdi ama sanırım “zebercet” diyorlar. O da takı ve kıyafet konusunda Can’ı taklit ediyor. Aradaki farkı görmek kadın gibi bakmayı, görmeyi de gerektirmiyor, hemen fark ediliyor. Bu arada buradaki örnekler tamamen dizide canlandırılan karakterlerin incelemesidir. Dizideki oyuncuların gerçek hayattaki karakterleriyle ilgisi yoktur.

Kadın Dış Görünüşten mi, Davranışlardan mı Etkilenir? 1

Aksesuarlar

Erkekte aksesuar, kıyafetlerin tamamlayıcısı ve kişilik hakkında bilgi veren önemli ipuçlarından biridir. Bileklik, kolye, küpe, pipo, kalem, saat, kol düğmesi, çanta şeklinde listeyi uzatabilirim. Ancak bunları tanıtmak yerine kadınlar üzerinden etkisinden bahsetmek istiyorum.

Aksesuar erkeğin kendisine ilgi gösterdiğini belli eder. Özgüvenin yüksek olduğunu belirten işaretlerdendir. Şu özgüven konusuna ayrıca değinmiştim o yüzden tekrarlamak istemiyorum. Kendine özen gösteren erken kadınlar için çekicidir. Altın, gümüş gibi takıların maddi değerleri şu an için konumun dışında. Ben o takıların ve aksesuarların kadının gözünde çok çekici geldiğinden bahsediyorum. Sadece görünüş olarak değil kişilik ve karakter ipuçlarını da içinde barındırması doğru mesajların gönderilmesini sağlar. Yukarıdaki örneği tekrarlamama gerek yok sanırım. Resim her şeyi anlatıyor.

Genel Öz Bakım

Kadınların kendilerine ve çevreye olan saygıları, onları bakımlı olmak için motive eder. Erkeğinde bakımlı olması etkileyicidir. Saç, sakal, tırnak, diş ve temizlik ilk görünüşte etkileyici faktörler olarak karşımıza çıkar. Kendine yakışan şekilde olmak ayrı bakımsız ve pasaklı şekilde ortada dolaşmak ayrı başlıklardır. Kimi akımların kıyafetleri dışarıdan bakıldığında kötü gözükebilir ama kendi içinde tutarlılıkları vardır. O tutarlılık dengelenmediği zaman ortaya sadece bakımsız ve özensiz erkek görüntüsü çıkar.

Dış görünüş başlığını son bir kaç cümleyle bitirmek istiyorum. Dış görünüşle kadını etkilemek illa doğuştan yakışıklı olmayı gerektirmez. Kadınlar farklı detayları yakalamak ve yorumlamak konusunda uzmandırlar. Yakışıklılık ve güzellik göreceli kavramlardır. Eğer doğru dış görünüş, davranış ve tutumları sergilemeyi öğrenirsen yakışıklı olmadan da kadınların dikkatini çekebilirsin. Önemli olan kendin olmak ve özgüven sahibi olduğunu belli edebilmektir.

NOT: Patavatsızlık ve özgüveni birbirine karıştıranlara da biraz araştırma yapmalarını tavsiye ediyorum. Liderlik, Alfa Erkek Olmak ve Özgüven sahibi olmak vurduğu vurduk, kırdığı kırdık olmak anlamına gelmiyor. Tam olarak ne demek istediğimi ALFA ERKEK OLMAK yazımda anlatmıştım. 

Davranış

Ankete katılanların %25’i de kadınları davranış ve kişiliğin etkilediğini söylemiş. Ben buna da katılıyorum 🙂 Sebebi ise oldukça basit aslında. Kişilik ve davranış olmadan insan şekillenemez. İnsan yaşadıkça öğrenir ve öğrendikçe hayatta belirli yollar izlemeye başlar. Zevk, hobi, nefret, ilgi alanları, merakları, korkuları, heyecanları kısacası her tür duygusu insanı şekillendirir.

Örneğin kıyafet seçimi ve tarzı kişilik sonucu ortaya çıkar. Karakterimiz ve davranışlarımız bizi yönlendirip farklı noktalara getirir. Davranışa,  düşünce ve duyguları da kattığımızda aslında dış görünüşün (yaradılıştan gelen görünüm hariç) davranış ve kazanımlar sonucu şekillendiğini görebiliriz.

Kadınlar Nelerden Etkilenir?

Artık sohbetin sonuna doğru geldiğimizi söyleyebilirim. Kısacası kadınları etkileyen ne tek başına dış görünüştür ne de davranışlardır. Zaman içinde oluşan ve doğru şekilde kendini eğiten erkek etkileyici olmayı başarır. ALFA erkek konusu hakkında çok fazla yazı yazdım. Ama kadını etkileyen tüm özellikleri barındıran erkek modeli ALFA erkek’tir.

 • Öz güveni yüksek
 • Lider
 • Dinlemeyi bilen
 • Konuşmayı bilen
 • Soğukkanlı
 • Güvenilir
 • Duygusal açıdan gelişmiş
 • Kültürel olarak kendini besleyen
 • Sosyal çevresinde sözü dinlenen
 • Yine sosyal çevresinde danışılıp, fikir alınan ve dert anlatılabilen
 • Kendine has tarzı ve kıyafeti olan

Bu erkek özellikleri kadınları çekiyor. Çok yakında ALFA ERKEK OLMAK isimli bir e-kitap çıkacak. Onu da okumanı tavsiye edeceğim. Gelişmelerden haberdar olmak için facebook sayfasından takip edebilirsin.

Alfa Erkek Olmak isimli kitap yayında buraya tıklayarak okuyabilirsin.

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”Kadınlar dış görünüşten mi, yoksa karakter ve dış görünüşten mi etkilenir?” answer-0=”Katılımcıların %52’si dış görünüş dedi. Sen de görüşünü belirtmek ister misin? ” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”Kadınları etkileyen dış görünüş ayrıntıları nelerdir?” answer-1=”İlla çok yakışıklı olmaya gerek yok. Kendine dikkat eden saat, yüzük, kolye, tesbih vb. gibi aksesuarla önem veren erkek dikkat çekici hale gelir.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”Alfa erkek olmak ne demek? ” answer-2=”İçinde bulunduğu ortamda sözü dinlenen, değer gören, ilgiyi üstüne çekebilen, karşısındakini dinleyip anlayabilen lider ruhlu erkeklere Alfa erkek denir. ” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”Alfa erkek Maço mudur?” answer-3=”İkisi birbiri ile sürekli kıyaslanır ama Alfa erkeklik maçoluk değildir. Aksine Alfa erkek maçolarda dahil olmak üzere çevresindekileri yönetme kabiliyetine sahiptir. ” image-3=”” count=”4″ html=”true” css_class=””]

Benzer Konular:

1 Comment

 1. maalesef halla bir kadoni etkilemedim

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir