Özgüven Nedir?

Özgüven Nedir? Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

Çevrendekileri etkilemek için Özgüven sahibi olmalısın. Ne olduğunu tam olarak bilmediğin bir şeye nasıl sahip olabilirsin. Merak etme, birazdan Özgüven Nedir? ve Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir? sorularının cevabını bulacaksın. İlk olarak özgüven anahtarını keşfettiğin ve araştırma yaptığın için seni tebrik etmek istiyorum. Birazdan detaylarına gireceğimiz Özgüven; sadece kadınları etkilemek için en etkili donanımlarından biri olmakla kalmayacak, aynı zamanda hayatının tamamı üzerinde olumlu değişimler yaratacak. Hep söylediğim gibi “Değişime hazırsan başlayalım!”.

Özgüven Nedir?

ozguven-nedirÖzgüven Nedir? sorusuna karmaşık psikolojik ve sosyo-psikolojik tanımlamalar getirebilirim. Ve biliyorum ki ikimizde bundan hoşnut olmayacağız. O zaman iki dost gibi konuşup, düşüncelerimi ve tavsiyelerimi seninle paylaşmak istiyorum. Ancak zaman zaman bazı süslü kavramlar kullanmak zorunda kalabilirim, sen de bu konuda biraz anlayışlı olmalısın.

Çevrene baktığında, bazı insanların sözleri ya da hareketleri diğer insanların üzerinde derin etkiler bıraktığını görürsün. Hatta zaman zaman “Aynısını bende söylemiştim!”, “Onu ilk ben söyledim!” diyerek kızgın ve öfkeli bir tavırla kendini ifade etmeye çalışırsın. Düşündüğünü gerçekten söyledin mi acaba? Ya da senin söylediğini diğer insanlar duydular mı? Onların üzerinde farklı duygular oluşturabilecek kadar etkili söyledin mi? Kısacası kendine güvenen, kendinden emin bir tavırla mı, yoksa her zaman ki gibi ürkek, çekingen ve korkak bir tavırla kendi içine doğru mu söyledin?

Özgüven hayatın her alanında son derece önemli bir yere sahiptir. Çoğu insan hayatı boyunca özgüven eksikliğiyle yaşar ve bunun farkına bile varmaz. Yaşadığı sorunları alakasız başka nedenlere bağlayarak çözüm arar. İşte özgüven eksikliği tam da bu yüzden bir kısır döngüdür. Eksikliğinin farkında olmadığın bir şeyi düzeltemezsin. Seni bu yüzden tebrik ettim. Kısır döngüyü kırmayı başarmışsın. Bundan sonrası daha kolay.

Özgüvenin Çekiciliği

Örnekler üzerinden devam edelim. Özgüvenin çekiciliği kavramından bahsedelim. Beraber vakit geçirdiğin kişinin hemen sinirlenen, huzursuz, sensiz karar veremeyen ve yaptıklarından dolayı sürekli özür dileyen bir tip olduğunu düşün. Bu karakter herkesi rahatsız ettiği gibi seni de rahatsız edecektir. Öte yandan, kadın ya da erkek olsun fark etmez hepimiz için; kendine hakim, başını dik tutabilen, bildiği ve bilmediği konularda dürüst davranabilen birisi ile beraber olmak çok daha çekici gelir. Yanındayken güven duyarız ve stres yaşamayız. İki resim arasındaki farkı görüyor musun? Anlattığım bu iki karakterle ilgili kafanda bir takım resimler belirdi. Ben hiç bir fiziksel özellikten bahsetmedim farkındaysan, yani yakışıklı ya da güzel olmak özgüven şartı değildir. Bakımlı olmak ve kendine özen göstermek özgüvenin gösterilmesi için yeterlidir.

Bunun bir kısır döngü olduğundan bahsetmiştim. Eksikliğini bilmiyorsan özgüvenin geliştirmek için adım atamazsın. Sen şanslısın ki bazı şeylerin farkına vardın. Özgüven kendi kendini besleyen bir yapıya sahiptir. Özgüven sahibi insan; sevgilisine, ailesine, iş arkadaşlarına, patronuna, arkadaşlarına güven verir. Başkalarının sana güvendiğini bilmek özgüvenini sağlamlaştırmak ve geliştirmek için ateşleyici güç oynar.

Şu ana kadar konuştuklarımızı toparlarsak Özgüvenin genel olarak ne olduğuna hakim oldun ve kendindeki özgüven eksikliğinin farkına vardın. Sana güzel bir haberim var. Özgüven öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir kavramdır. Çevrendekilerin saygısını ve güvenini kazanarak hayatına mutlu bir şekilde devam etmeni sağlayacak olan bu adımı atmaya, bu konuda çaba harcamaya değer diye düşünüyorum.

Özgüven varlığının işaretleri

Özgüven işareti olarak aşağıdaki bir kaç örneği verebilirim

 • Davranışlarda tutarlılık
 • Konuşurken kendinden emin olmak
 • Akıcı bir konuşma
 • Beden Dili – Sözel olmayan iletişim

Özgüven Eksikliğinin işaretleri

 • Rekabetten kaçmak
 • Aşırı özür dileyici bir yapıya sahip olmak
 • Yalnızlık ve çekingenlik eğilimi
 • Sürekli başkalarını  suçlamak

Şimdi bu yukarıda saydıklarımı biraz daha genişleterek karşılıklı olarak vermek istiyorum.

ÖzgüvenÖzgüven Eksikliği
Başkalarının eleştireceğini bile bile, doğru olduğuna inandığın şeyi yapmakDiğer insanların düşüncelerine göre hareket etmek, onlar tarafından yönlendirilmek.
Bir adım daha ileriye gidebilmek için mantıklı bir biçimde risk almak.Hata yapma korkusuyla risk almamak, güvenli olduğunu düşündüğü pozisyonda sürekli olarak kalmak.
Hataları kabullenmek ve ders almak.Başkalarının fark etmemesi için dua etmek ve bu süre içinde hataların üzerini örtmeye çalışmak.

Özgüveni Belirleyen Etkenler Nelerdir?

İki temel unsur özgüven üzerinde etkilidir. Öz Yeterlilik ve Öz Saygı.

Öz yeterlilik (self-efficacy): Yazının başında bahsettiğim süslü kavramlardan bir tanesi. En temel haliyle şu şekilde özetleyebilirim. Şimdi, çok iyi olduğun bir konuyu düşün. Bu herhangi bir şey olabilir. Fiziksel ya da düşünce ile ilgili herhangi bir alan. Örneğin, araba kullanmak, futbol, basketbol, bilgisayar programları, yemek yapmak, satranç oynamak, şarkı söylemek ya da buna benzer herhangi bir şey düşün. Temel becerilerinin kuvvetli olduğu bu alanı düşündüğünde geçmişte bu alanda kendine koyduğun hedef ve başarıların zihninde canlanacak. Ve düşündüğün alanla ilgili olarak sana şu anda bir teklif ya da fırsat gelse hiç çekinmeden ve korkmadan “Yapabilirim!” duygusu uyanacak içinde. Çünkü kendini bu alanla yeterli görüyorsun. Özyeterliliğin olduğuna ve başarabileceğine inanıyorsun. Kısacası; geçmişte üzerinde çalışıp kendini geliştirdiğin ve başarılara ulaştığın alanlarda özyeterliliğin güçleniyor ve atılım yapmaktan korkmuyorsun. Bu da özgüveni tetikleyen temel faktör.

Öz-Saygı (self-esteem): Özsaygı, genel hatlarıyla çevrenle birlikte şekillenir. Kendini mutlu hissetmeni sağlayacak bir ortamda bulunup bulunmamanla ilgilidir. Kendini değerli hissetmek, kendini sevmek anlamına gelir. Kısmen çevrendeki insanların seni onaylaması özsaygını arttır ki bu insanları seçme şansına sahip olmayabilirsin de. Çevrenden gelen bildirimleri işlerken özsaygı devreye girer. Yeterlilik yaşanmışlıklar ve tecrübelerle şekillenirken, saygı çevresel etkenlerle yoğrulur.

Olumlu düşünmek ve çevre onayları ile özgüvenin inşa edilebileceği yönünde görüş bildirenler de var. Ve bence kısmen doğru görüşlerdir. Ancak özsaygı ve özyeterlilik kavramları olmadan özgüven inşa etmeye çalışmak, kumsalda büyük dalgalara karşı kumdan kale yapmaya benzer. İlk büyük dalgada yıkılacaktır. Sonuç olarak üzüntü ve hayal kırıklığını beraberinde getirir. Sadece olumlu düşünmek ile yola çıkmamalısın. Olumlu düşünceyi özgüven inşa etmek için değil, belirlediğin hedeflere ulaşmak için kullanmalısın.

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

Özgüven Ekslikliği Nasıl Giderilir? başlığını, Özgüven Eksikliği Giderilir mi? sorusunun cevabını vererek seni rahatlatmak için kullandım. Evet özgüven eksikliği giderilebilir ya da doğru bir ifadeyle “Özgüven İnşa” edilebilir. Maalesef sana tek bir kelime ile yardımcı olamam ya da bu problemi 5 dakika içinde çözebileceğin bir yöntem öneremem. Kararlı bir şekilde sorunun çözümüne odaklanırsan sana özgüvenini nasıl inşa edeceğini adım adım anlatabilirim.

Adım Adım Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

Sohbetimizi tekrar baştan okudum. Oldukça uzun bir sohbet olmuş. Bundan sonrasını adımlara bölüp, adım adım anlatacağım. Bu sayede tekrar etmek istediğinde aradığını daha rahat bulacağını düşünüyorum.

Adımlara geçmeden önce bir konuyu açıklığa kavuşturmak istiyorum. Benim yukarıda anlattıklarım ve birazdan anlatacaklarım oldukça detaylı gibi gözükse de bazı eksik yerler kalmış olabilir. Yürüyen Özgüven isimli e-kitabı hazırlayanlar;

 • Özgüven
 • Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?
 • Özyeterlilik
 • Özsaygı
 • Özgüven İnşa etmek

ve diğer konularda oldukça güzel hazırlamışlar. Konuları gündelik hayattan örneklerle, videolarla ve ses kayıtlarıyla desteklemişler. Eğitimin her aşamasında seninle birlikte olduklarını hissedip güven içinde eğitimini tamamlayabilirsin. Yürüyen Özgüven hakkında detaylı bilgi almak ve tanıtım videosunu izlemek için buraya tıkla ve yazımı okumaya devam et lütfen. Genelde bu linke tıklayanlar yazının devamını okumuyorlar buna üzülüyorum ama beni sevindiren konu bana yaptıkları olumlu geri dönüşler oluyor. Genelde bu seti alanlar, “Tavsiyeni dinleyip seti almakla çok doğru bir karar vermişim. Artık kendine güvenen, özgüven sahibi bir insan olarak hayatıma devam ediyorum. Teşekkür ederim” şeklinde mesajlarla geri dönüyorlar. Buna çok sevinsem de özgüven inşa etme eğitimlerini adım adım öğrenmek için lütfen yazımın devamını oku.

özgüven eksikliği

Özgüven Eksikliği Giderme Adımları;

 • Hazırlık
 • Hedef Belirleme
 • Başarıyı yakalamak

Bu 3 adımı tamamladığında özgüven eksikliğini gidermek için büyük bir yol almış olacaksın…

Benzer Konular:

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir